Trendus Logo
   YAZAR

 

Ashton Kutcher Vakası Üzerinden Sosyal Medya Yönetimi

Ashton Kutcher’i tanıyanımız çoktur muhtemelen. Wikipedia kendisini eski model ve televizyon yıldızı olarak tanımlıyor. Ashton Kutcher’in yıldızı Demi Moore ile beraber olmaya başladıktan sonra daha çok parladı dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız. 2005 senesinde Demi Moore ile evlenen ünlü aktör o gün bugündür magazin sayfalarında boy gösteriyor. 

 

Ashton Kutcher, Twitter’da bir milyon takipçi sayısına ulaşan ilk ünlü olarak bilinir (http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2009/apr/21/ashton-kutcher-celebrity-twitter) ve sosyal medya ekosistemi içerisinde önemli bir isimdir. Twitter’da 8,4 milyon kişi tarafından takip edilen Kutcher’in Facebook’taki hayranlarının sayısı da 11 milyon civarındadır. Sosyal medyanın hayatının bir parçası haline geldiğini söyleyen ünlü aktör bu sayede toplum yararına yaptığı yardım çalışmalarına da çok büyük destek aldığını belirtiyor.

Peki, Ashton Kutcher’i sayfamıza taşımamıza neden olan olay nedir?

Penn State Üniversitesi Amerikan futbol takımı hocası Joe Paterno’nun (http://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Paterno) ismi takımdaki oyunculardan birine cinsel taciz iddialarına karışır (http://www.guardian.co.uk/world/2011/nov/10/joe-paterno-fired-penn-state) ve bu olay üzerine Penn State’in 46 yıldır antrenörlüğünü yapan Paterno’nun işine son verilir.

Paterno’nun kovulmasını akşam evde televizyondan öğrenen Ashton Kutcher –kovulma sebebini bilmeyerek- Paterno’nun işten atılmasını eleştiren bir tweet atar.

Bu tweeti atması ile birlikte ünlü aktörün hesabına yüz binlerce tepki ve olayın iç yüzünü anlatan mesajlar ve tweetler yağmaya başlar. Büyük bir hata yaptığını anlayan Ashton Kutcher, ilk iş olarak gönderdiği tweeti siler ama iş işten geçmiştir ve maalesef ilgili ekran görüntüsü milyonlar tarafından çoktan alınmıştır.

Özellikle çocuk istismarı başta olmak üzere, uyuşturucu ile mücadele ve çocukların fuhuşa sürüklenmesi konusuna karşı eşi Demi Moore ile birlikte toplumu bilinçlendirme konusunda ciddi çalışmalar yürüten aktörün, mücadele ettiği böyle hassas bir konuyla ilgili bir hata yapmış olması da kaderin cilvesi olsa gerek.

İlgili tweeti sildikten sonra konu hakkında bir tweet daha atan Kutcher, kovulma olayının detaylarını yeni öğrendiğini bildirir, hata yaptığını kabul eder ve bu yanlışlıktan dolayı özür diler.

 

 Bu işten hasarsız sıyrılmak o kadar kolay değildir tabi ve biraz önce de dediğim gibi ok yaydan çıkmıştır. Tepkiler hakarete varan boyutta giderek artar ve olayın kendisine daha fazla zarar vermesini engellemek için Kutcher’den son durumu açıklayan bir tweet daha gelir. Üzüntüsünü tekrar dile getiren Kutcher, buna benzer bir hatanın tekrarlanmaması için biz çözüm bulacağını söyler.
 

Konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapan ve sahip olduğu bütün mecraları kullanarak hayranları ile iletişimde kalmaya devam eden Kutcher 10 Kasım tarihinde blogunda olayların iç yüzünü açıklayan bir yazı yayınlar.
(http://aplusk.posterous.com/twitter-management)
Bugüne kadar Twitter hesabını kendisinin yönettiğini söyleyen Kutcher, bundan böyle buna ek olarak @aplusk hesabının yönetilmesi konusunda profesyonel bir ekipten yardım alacağını bildirir. 

Büyük bir hata yapan Ashton Kutcher, hatanın farkına varır varmaz hatasını sahiplenmiş ve sorumluluğu üstüne almıştır. Hayranları ile iletişimde kalmaya devam eden ünlü aktör hakarete varan eleştiriler dahil gelen bütün tepkileri büyük bir olgunlukla karşılamış, kendisine salak diyenlere katıldığını dahi söylemiştir. Sahip olduğu bütün mecralarda açıklamalar yapmış ve hayranlarından hiç bir şey saklamadan herşeyi yayınlamıştır ve hatta kendisi ile dalga bile geçmiştir.
 

Ashton Kutcher’in konuyla ilgili samimi davranışları ve hayranları ile temasını koparmaması ilk başta esen sert ve eleştirel havayı tersine çevirmiştir. Hakaret içeren yorumların sayısında azalma, herkesin hata yapabileceği tarzında yorumlarda artış yaşanmıştır.

Bir çok kişi Kutcher’in bu olaydan büyük zarar göreceğini düşünüyor ama ben uzun vadede böyle olmayacağını düşünüyorum.Kutcher sosyal medya derslerine örnek vaka olarak girecek bir yönetim sergilemiştir.
İlk andan itibaren;
•    hata yaptığını kabul etmesi
•    özür dilemesi
•    kriz anında kendi içine kapanmayıp hayranları ile iletişimi koparmaması
•    kendisine gelen hiç bir yorumu silmemesi..içerisinde hakaret olanlar dahil
•    hatasını telafi edeceğini belirtmesi ve bir çözümle hayranlarının karşısına çıkması
takdir edilmesi gereken adımlardır.

Ashton Kutcher’in bu vakadaki en büyük hatası sekiz milyon takipçiye sahip birinin gündemle ilgili bir mesaj gönderirken gündemden haberdar olmamasıdır. Bugüne kadar profesyonel destek almaması da bir eksiklik olarak değerlendirilebilir fakat hayranların bu öneriye verdiği tepki düşünmeye değer çünkü hayranları profesyonel bir şirketin Kutcher’in hesabını yönetmesine karşı çıkıyorlar ve esas o zaman hayran sayısı kaybedeceğini söylüyorlar.

Sosyal medyanın doğallığı ne kadar sevdiğine güzel bir örnek daha. Sanırım bu krizden çıkacak derslerden biri de budur. Hata insanlara mahsustur, hatanızı kabul edin, özür dileyin ve şeffaf bir şekilde takipçilerinizle kavga etmeden iletişimde kalmaya devam edin.
 


 

E-POSTA GÖNDERYazarın Son Yazıları
- Ay Tutulması Haftası Burç Yorumları

- Ay Burcunla Aşık Olursun-Burç uyumları (video)

- Kanlı Ay Tutulması Burç Yorumları (video)

- 14-21 Ocak Haftası Burç Yorumları

- Ay Tutulması ve T Kare Tetiklenmesi

- Ocak 2019 Kozmik Sihir Ajandası

- Güneş Tutulması Haftası Burç Yorumları

- 2019'da Burçların Aşk Yaşamı (Su Grubu)YAZARLAR

Yazarın En Çok Okunan Yazıları
- Tarot Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Gerçek

- Burcunuza Göre Karşı Cinsi Etkilemenin Yolları

- Gerçek Bir Sihir Nasıl Yapılır?

- Mayıs Ayı Astroloji Yorumları

- 1 Kasım Seçimlerinde Gökyüzü İşaretleri

- 2016`nın Yanıltan Mesajı: Merkür Retroları

- Haziran 2016 burç yorumları( yılın en zor ayına nasıl hazırlanmalıyız?)

- 9 Adımda Yeniayı Nasıl değerlendirirsin?
TRENDUS.COMBÜLTEN ABONELİĞİ

Trendus Bülten

Moda, güzellik, magazin, sağlık, yaşam ve teknoloji hakkındaki en güncel haberler Trendus bülten ile e-posta adresinize gelsin.

Hemen kaydolun!

Trendus.com
Copyright © Group Medya. Her hakkı saklıdır.